Ειδήσεις από την ηλεκτρονική εφημερίδα Ε-ΠΑΛμοί

Το Σχολείο μας

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Δεσκάτης  λειτουργεί με πρωινό ωράριο και η φοίτηση είναι τριετής.

Τα προγράμματα διδασκαλίας περιλαμβάνουν μαθήματα  γενικής παιδείας, μαθήματα κατεύθυνσης, μαθήματα τομέα και μαθήματα ειδικότητας.

Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Α΄ τάξης περιλαμβάνει, κοινά για όλους τους μαθητές, μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα βασικών ικανοτήτων και επιλογής.

Η Β΄ τάξη χωρίζεται σε επαγγελματικούς τομείς. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Β΄ τάξης περιλαμβάνει κοινά για όλους τους μαθητές μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα των επαγγελματικών τομέων. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα κοινά μαθήματα και όλα τα μαθήματα ενός τομέα που επιλέγουν.

Η Γ΄ τάξη χωρίζεται σε ειδικότητες. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Γ΄ τάξης περιλαμβάνει μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα ειδικοτήτων. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα μαθήματα της ειδικότητας που επιλέγουν και τα οριζόμενα για την ειδικότητα μαθήματα γενικής παιδείας.