Ειδήσεις από την ηλεκτρονική εφημερίδα Ε-ΠΑΛμοί

ΤΟΜΕΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ Διδασκαλία Οικονομικών μαθημάτων – Επιχειρηματικότητας με ένα πρωτοποριακό εργαλείο εκπαιδευτικής καινοτομίας.

            

 

21 μαθητές του Μανουσάκειου Επαγγελματικού Λυκείου Δεκάτης εκπαιδεύονται στα Οικονομικά και την Επιχειρηματικότητα συμμετέχοντας  και φέτος στον κορυφαίο διεθνή  Διαγωνισμό Διοίκησης και  Επιχειρηματικότητας «Young Business Talents 2017-2018»

 

Οι μαθητές συμμετέχουν στο διαγωνισμό χρησιμοποιώντας ως εργαλείο τον εκπαιδευτικό Προσομοιωτή Διοίκησης Επιχειρήσεων PraxisMMT 3ης γενιάς, ένα προηγμένο λογισμικό εκπαίδευσης στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Για τους  4 μήνες που διαρκεί ο διαγωνισμός,  οι μαθητές γίνονται ιδιοκτήτες  εικονικών επιχειρήσεων και καταστρώνουν διαδικτυακά τα επιχειρηματικά τους σχέδια.  Λαμβάνουν  αποφάσεις για  την Χρηματοδότηση, το Marketing, τις Πωλήσεις, και το Ανθρώπινο Δυναμικό της επιχείρησής τους, λειτουργώντας σε συνθήκες περιβάλλοντος ανταγωνισμού όπως και στην πραγματική αγορά, ανταγωνιζόμενοι άλλες ομάδες – εικονικές επιχειρήσεις.

 

 

 

 

 

Με το καινοτόμο αυτό διδακτικό εργαλείο οι μαθητές  μαθαίνουν επιχειρηματικότητα στην πράξη και εκπαιδεύονται βιωματικά στις Αρχές Διοίκησης Επιχειρήσεων, στις Αρχές Λογιστικής, στις Αρχές Μάρκετινγκ και Σύγχρονες Συναλλαγές.  

Ο Επιχειρηματικός Προσομοιωτής PraxisMMT αποτελεί την πιο σύγχρονη και καινοτόμα διδακτική πρακτική, καθώς συνδυάζει τη θεωρία με την πράξη και  χρησιμοποιείται σήμερα διεθνώς από τα μεγαλύτερα Πανεπιστήμια, επιχειρηματικές σχολές και πρωτοπόρες εταιρείες για την εκπαίδευση στελεχών στον τομέα της επιχειρηματικότητας.

 


Το ΕΠΑΛ Δεσκάτης συμμετέχει για 3η συνεχόμενη χρονιά στον Διαγωνισμό «Young Business Talents» ο οποίος πραγματοποιείται διαδικτυακά από τον Νοέμβριο 2017 έως το Μάρτιο 2018, με 6 ομάδες μαθητών και με την καθοδήγηση της οικονομολόγου καθηγήτριας Δέσποινας Κρομμύδα. Φέτος οι 6 ομάδες του ΕΠΑΛ Δεσκάτης διαγωνίζονται ανάμεσα σε 420 ομάδες συνολικά από όλη την Ελλάδα στις οποίες συμμετέχουν περισσότεροι από 1.600 μαθητές από ιδιωτικά και δημόσια Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια της χώρας.

 

Οι μαθητές καθώς και οι ομάδες που συμμετέχουν στο διαγωνισμό είναι οι εξής:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1η ΟΜΑΔΑ          “TOP_GUNS

1.      ΤΣΙΜΠΛΗΣ ΣΠΥΡΟΣ          A΄ τάξη

2.      ΒΕΛΩΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ         Α΄ τάξη

3.      ΜΙΧΙΔΗΣ ΒΡΑΣΙΔΑΣ           Α' τάξη

4.      ΤΣΙΟΥΚΑΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ   Α΄ τάξη

2η ΟΜΑΔΑ        “BLACK_BANK

5.      ΤΣΙΚΡΙΚΗΣ ΚΙΜΩΝΑΣ           Α΄ τάξη     

6.      ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ    Α΄ τάξη

7.      ΙΝΤΡΙΖΙ ΟΡΕΣΤΗΣ                 Α΄ τάξη

3η ΟΜΑΔΑ         “HAVALENCIA”

8.      ΖΑΡΜΠΑΛΗ ΣΟΦΙΑ        Α΄ τάξη

9.      ΚΟΓΙΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ           Α΄ τάξη

10.  ΓΚΑΛΙΟΥΡΗ ΚΩΝ/ΝΑ     Α΄ τάξη

11.  ΜΟΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ      Α΄ τάξη

4η ΟΜΑΔΑ        “AGD3”

12.  ΔΡΟΥΓΚΑ ΑΡΕΤΗ                                       Α΄ τάξη     

13.  ΑΝΤΩΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ  Α΄ τάξη

14.  ΠΑΠΑΝΤΩΝΗΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ            Α΄ τάξη

5η ΟΜΑΔΑ         “ZAVELIA

15.  ΤΣΙΟΥΚΑΝΗΣ ΗΛΙΑΣ             Β΄ τάξη – ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

16.  ΒΕΛΩΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ      Β΄ τάξη – ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

17.  ΣΕΜΠΡΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ        Β΄ τάξη – ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

18.  ΤΑΓΚΑΛΙΔΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ   Β΄ τάξη – ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

6η ΟΜΑΔΑ         “B_WORLD”

19.  ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ     Β΄ τάξη – ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

20.  ΣΠΑΝΟΥ ΧΡΥΣΑ                          Β΄ τάξη – ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

21.  ΓΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ   Β΄ τάξη – ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ